Bellevuebladet efteraar 2022

Lærte bridge og fandt makker på en vinters undervisningshold

Bridge havde længe stået højt på ønskesedlen hos det nydannede makkerpar Susanne Carly Winding og Anette Rytkonen, men hvor lærer man at spille? Og hvor kan man møde op uden makker? Svaret er Bellevue Bridgeklub


For Anette gik vejen til Bellevues begynderundervisning sæson 2021-22 via googlesøgning mens Susanne havde fået undervisningen anbefalet af en golfbekendt. De var begge alene og kendte ikke andre at melde sig til undervisning sammen med, så de var lidt usikre på, om det kunne lade sig gøre. Den udfordring blev løst ved at de – og andre singler – blev matchet på begynderundervisningsholdet. Nu, hvor de er flyvefærdige, fortsætter de fleste deres makkerskab. For Susanne og Anette sker det fra efteråret i Bellevueklubbens ugentlige turneringsbridge på mandagsholdet.


Krævende undervisning

Undervisningen kører snorlige med et kapitel i lærebogen per aften, og der bør læses til hver gang, ellers risikerer man at blive hægtet af. ”Jeg kan rigtig godt lide Arne Mohrs kontante undervisning, hvor der er ét rigtigt svar til hvert spørgsmål,” siger Susanne. Anette supplerer: ”Vi er på skolebænken igen, lidt hårdt men til gengæld rykker vi os hurtigt”. Stoffet gennemgås og afprøves i praksis med kortspil. Og så bliver der snakket om spillene. ”Vi vil rigtig gerne snakke om de spil, vi lige har spillet, og om hvordan vores håndtering af kortene passer med det, vi tidligere har lært, faktisk savner vi allerede undervisningen,” siger Susanne og Anette samstemmende: ”Derfor har vi også besluttet at spille på turneringsholdet mandag aften, som jo netop starter med ½ times undervisning inden turneringen begynder”.


Bridge udfordrer hjernen

Både Susanne og Anette har spillet kort siden barndommen. De synes begge, at det er sjovt at spille og endnu sjovere at vinde og specielt at vinde, fordi man er god og ikke bare heldig. ”Bridge er et helt nyt sprog, hvor man lærer at se kortene på en helt ny måde og gennem meldingerne fortælle sin makker, hvordan hånden ser ud, så hun kan vurdere, om vores kort passer sammen,” siger Anette. Susanne uddyber: ”Netop derfor skal jeg som rutineret whistspiller fralægge mig unoderne med at spille mine egne kort men i stedet tage makker med på råd. Det er en fantastisk oplevelse, når det lykkedes”.


Sjovt liv med bridge venter forude

Undervisningsholdet var i et helt år den trygge ramme, hvor alle kendte hinanden og grinede sammen. Det kræver derfor lidt mod at tage springet ud i turneringsbridge. ”Vi har selv gentaget alle de rationelle argumenter for at undlade turneringsbridge, f.eks. at vi laver for mange fejl, det er for hårdt at spille fire timer, med 7½ minut per spil går det alt for hurtigt… men reelt drejer det sig om, at vi synes, det er lidt pinligt og helt ukomfortabelt måske at være den dårligste i en ny gruppe,” vurderer Anette og Susanne, så der er kun en vej, nemlig at tage springet, for det er i turneringsbridgen, det sjove liv med bridge venter. Anette ville lære at spille turneringsbridge for at kunne opnå det engagerede liv med bridge, som hun oplevede at hendes forældre havde, da hun var ung. For Susanne er turneringsbridge helt nyt, men hun glæder sig til at få det som rammen om at møde mennesker med samme interesse. Susanne vurderer nemlig, at der i bridge kan opstå et lige så stort fællesskab, som hun i dag oplever med golf. Bridge og golf har også det tilfælles, at man aldrig bliver udlært, man er derimod altid på vej til at blive bedre, og forbedringerne bliver i begge sportsgrene belønnet med et lavere individuelt handicap.Kom til Bridgens Dag søndag 28. august kl. 14.00-17.00


Har du lyst til at prøve kræfter med verdens sjoveste kortspil! Så har du chancen nu, og det er GRATIS.


  • Du spiller bridge med andre uerfarne bridgespillere – erfarne hjælper til
  • Du får bridgemateriale
  • Du nyder kaffe, te og kage


Vi glæder os til at se dig i caféen, Vestre Strandallé 170, Risskov.


Lær at spille bridge fra september

Fra september 2022 gentager vi vores vellykkede undervisningskoncept, hvor I på 24 onsdage (12 efterår og 12 forår) fra kl. 19.00-22.00 lærer teorien og får praktisk rutine i bridgespillet. Prisen er kr. 2.000 kr. inkl. undervisningsmateriale samt medlemskab af DBF (Danmarks Bridgeforbund). Efter begynderundervisning er I klar til at spille turneringsbridge med de erfarne.


Vores underviser er den rutinerede bridgelærer Arne Mohr, som hvert år udklækker et hold – i år 18 – kompetente bridgespillere.  Hvis du googler ham, vil du opdage, at han gennem mange år var en af Danmarks fremmeste 1. divisionsspillere.


Det kræver ingen forudsætninger at deltage i bridgeundervinsingen, men det er en fordel, hvis man kan spille whist eller andre makkerspil. Tilmelding på hjemmesiden.


Spil turneringsbridge I Bridgeklubben Bellevue

Klubben har turneringer tre aftener mandag-onsdag-torsdag samt mandag eftermiddag, hvor man parvis kan tilmelde sig med start i september.


Medlemmerne mødes på tværs af spilledagene til klubbens to heldagsturneringer – én søndag i foråret og én søndag i efteråret.


Spørgsmål

Kontakt formand Christian Larsen, chl@econ.au.dk, 6114 1239 eller læs på www.bridgeklubbenbellevue.dk

 

Susanne Carly Winding (tv) og Anette Rytkonen sammen med bridgelærer Arne Mohr ved den første turnering for alle nyudklækkede bridgespillere i Bellevueklubben, maj 2022.

Spil turneringsbridge I Bridgeklubben Bellevue

Klubben har turneringer tre aftener man-ons- og torsdag samt mandag eftermiddag, hvor man parvist kan tilmelde sig med start i september.

Medlemmerne mødes på tværs af spilledagene til klubbens to heldagsturneringer – én søndag i foråret og én søndag i efteråret.

Spørgsmål
Kontakt formand Christian Larsen,
mail: chl@econ.au.dk, tlf. 6114 1239
eller læs på www.bridgeklubbenbellevue.dk

Lær at spille bridge fra 1. september

Vi forventer igen i september 2022 at gentage vores vellykkede undervisningskoncept, hvor I på 24 onsdage (12 efterår og 12 forår) fra kl. 19.00-22.00 lærer teorien og får praktisk rutine i bridgespillet. Prisen er kr. 2.000 kr. inkl. undervisningsmateriale samt medlemskab af DBF (Danmarks Bridgeforbund). Efter begynderundervisning er I klar til at spille turneringsbridge med de erfarne.


Vores underviser er den rutinerede bridgelærer Arne Mohr, som hvert år udklækker et hold – i år 18 – kompetente bridgespillere.  Hvis du googler ham, vil du opdage, at han gennem mange år var en af Danmarks fremmeste 1. divisionsspillere.


Det kræver ingen forudsætninger at deltage i bridgeundervinsingen, men det er en fordel, hvis man kan spille whist eller andre makkerspil. Tilmelding på hjemmesiden.


Spørgsmål?

Kontakt formand Christian Larsen, chl@econ.au.dk, 6114 1239 eller læs på www.bridgeklubbenbellevue.dk